HISTORIA

1979 roku decyzją Walnego Zebrania Klubu RKS „Walcownia” Czechowice powołana została sekcja siatkówki dziewcząt .W składzie znalazły się uczennice Liceum Ogólnokształcącego im Marii Curie-Skłodowskiej i Szkoły Podstawowej nr 8 w Czechowicach –Dziedzicach. Zawodniczki uczestniczyły rozgrywkach klasy okręgowej zaliczając się do drużyn z ścisłej czołówki .Szkolenie ze względów lokalowych i finansowych zostało zawieszone w 1990 roku. „Stan zawieszenia trwa.” 1993 roku pod patronatem MOSiR-u w Czechowicach –Dziedzicach rozpoczęły rozgrywki w kategorii młodziczek zawodniczki klasy sportowej w Szkole Podstawowej nr8 w Czechowicach –Dziedzicach pod wodzą trenerki Raisy Polczyk. Siatkarska przygoda trwała do 1997 roku . 1998 roku powstał KS „KUSY” którego barwy reprezentowała uzdolniona siatkarska młodzież.

Po kilkuletniej przerwie w 2004 roku powstała sekcja siatkówki dziewcząt w nowym klubie UKS „DYCHA” ,w której szkolono dziewczęta na początku w wieku gimnazjalnym, a następnie rozpoczęto szkolenie dziewcząt szkół podstawowych. Zajęcia odbywały się w salach przy Gimnazjum Publicznego nr1 w Czechowicach-Dziedzicach klasy sportowe oraz w Szkole Podstawowej nr 5 w Czechowicach –Dziedzicach dla dzieci szkoły podstawowej. Zawodniczki pod opieką trenerek Grażyny Kurczyny i Beaty Dudy uczestniczyły w rozgrywkach młodzieżowych organizowanych przez Śląski Związek Piłki Siatkowej. W roku 2011 sekcja siatkówki dziewcząt za porozumieniem stron została przeniesiona do nowo powstałego klubu MKS Czechowice-Dziedzice. Kontynuując tradycje siatkówki żeńskiej swoich poprzedników sekcja działa i rozwija się do dnia dzisiejszego osiągając sukcesy w różnych kategoriach wiekowych. Obecnie szkoleniem młodzieży zajmują się trenerzy II Piłki siatkowej Kurczyna Grażyna i Furczyk Joanna.