HISTORIA

Powstała w 1951 roku, liczyła 39 członków. Sekcją Opiekowali się: inż. Paszek, Józef Żoczek. Robert Szary. W ramach obchodu jubileuszu 1951 w roku - 30-lecia istnienia klubu urządzono zawody lekkoatletyczne, w których udział brały następujące kluby:
„Stal” Bielsko
„Kolejarz" Bielsko
„Kolejarz" Pszczyna
RKS „Walcownia”
W zawodach uczestniczyło 21 naszych zawodników. Zawody odbyły się na nowo otwartej bieżni i skoczniach, zbudowanych przez zawodników i członków zarządu klubu. Zawody przeprowadzono w następujących konkurencjach: mężczyźni: 100 m, 400 m, 800 m, 3000 m, skok w dal, skok o tyczce, skok wzwyż, pchnięcie kulą, rzut dyskiem, rzut granatem, sztafeta 4x100 m. kobiety: 60 m, 200 m, sztafeta 4 x100 m. skok w dal, skok wzwyż, rzut dyskiem.
W latach 1924-25 o utworzenie przy kole II-gim Robotniczego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego ”Siła " w Czechowicach sekcji lekkoatletycznej zabiegał 17-letni wówczas entuzjasta sportu Józef Wysata oraz Robert Wiśniowski, Zygfryd Matlak, Edward Chlebik, Knop I, Knop II. Początkowo sekcja ta nie była zgłoszona do związku lekkoatletycznego. Sprzęt w postaci kuli, oszczepu, dysku, tyczki bambusowej do skoku o tyczce zawodnicy kupowali za własne, zaoszczędzone pieniądze. Większość sprzętu sportowego wykonywali zawodnicy we własnym zakresie. Przy tworzeniu sekcji lekkoatletycznej do najaktywniejszych działaczy należeli, oprócz wspomnianego Józefa Wysaty, Leon Eisenberg, Franciszek Kopeć, Stefan Brzoza, Stanisław Galus, Józef Jarek-senior. W początkowym okresie swojej działalności sportowej napotykano na poważne trudności finansowe. Sekcję lekkoatletyczną zgłoszono do Polskiego Związku Lekkoatletycznego w Katowicach w 1933 roku. Do sekcji tej oprócz mężczyzn należały również kobiety: Emilia Malec- Sochacka, Irena Żaczkiewicz-Wysata, Zofia Malec-Stryczek i wiele innych. Pierwsze zawody lekkoatletyczne odbyły się w Bielsku na stadionie Biała Lipnik. Zawodnicy nasi brali udział w następujących konkurencjach:
Kobiety: bieg na 60 i 100 metrów, skok w dal, rzut dyskiem, pchnięcie kulą, sztafeta 4 x 100 m.
Mężczyźni: bieg na 100, 200,400, 1500,3000 metrów i biegi przełajowe skok w dal, skok wzwyż, skok o tyczce, rzut oszczepem, rzut dyskiem, pchnięcie kulą.
Zawodnicy i zawodniczki RKS-u „Czechowice" brali udział również w Robotniczych Mistrzostwach Polski w Katowicach i w Piotrkowie w 1932 i 1933 roku. Barwy RKS „Czechowice” reprezentowali:
Irena Żaczkiewicz-Wyśata w biegu na 60 i 100 metrów, w sztafecie 4 x 100 m, rzucie kulą, rzucie oszczepem.
Zofia Malec-Stryczek w biegu na 60 i 100 metrów, w sztafecie 4 x 100 m, skoku w dal, rzucie oszczepem.
Wanda Brzoza-Szczotka w biegu na 60 i 100 metrów, w sztafecie 4 x 100 m, skoku w dal.
Ewa Hajny w biegu na 60 i 100 metrów, w sztafecie 4 x 100 m, skoku w dal
Instruktorem, działaczem i zawodnikiem w jednej osobie był Józef Wyśata, który bezinteresownie prowadził zajęcia szkoleniowe. Fachowe wiadomości sportowe czerpał z dostępnej mu literatury polskiej i niemieckiej. Ukończył kurs instruktorski- lekkoatletyczny w Bielsku. Na boisku RKS-u w Czechowicach odbywały się sportowe zawody lekkoatletyczne organizowane przez Związek Robotniczych Stowarzyszeń Sportowych z Katowic, które ze względu na nieudostępnienie boiska na terenie Katowic dla zawodów zorganizowanych przez kluby robotnicze, organizował takie zawody na boisku RKS-u w Czechowicach. Boisko do zawodów było zawsze starannie przygotowane przez samych zawodników i działaczy. Na boisku sportowym znajdowały się: bieżnia dookoła boiska długości 400 m, bieżnia na 100m, skocznie: w dal, wzwyż, do skoku o tyczce, koło do rzutu dyskiem, koło do pchnięcia kulą, rzutnia do oszczepu Fundusze na nagrody składały się z dobrowolnych datków miejscowych kupców, sklepikarzy, zakładów pracy oraz zarządu gminnego, którego większość członków była zwolennikami organizowanych imprez sportowych. Oprócz wcześniej wymienionych najbardziej aktywnych zawodników należeli: Józef Bartoszek, Tadeusz Bielanin, Jan Budniok, Józef Kubaczka, Józef Pająk, Franciszek Pawlik, Wiktor Ryszka, Emanuel Sikora, Franciszek Sobota, Piotr Salon, Leon Stryczek, Herbert Schantl, Ferdynand Szczotka, Emil Widuch, Wanot i wielu innych.
Sekcja lekkiej atletyki przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Czechowicach-Dziedzicach została powołana 1.06.1996 r. Trenerem sekcji był Jan Kobędza. W początkowym okresie specjalizowała się w biegach ulicznych, przełajowych i górskich zdobywając wielokrotnie paterę za drużynowe zwycięstwo w biegach organizowanych przez ZW TKKF. Największe sukcesy zanotowano w biegach górskich: kilkanaście medali w Mistrzostwach Polski, trzech Reprezentantów Polski na Mistrzostwach Świata- Bogusław Homa (Nowa Zelandia), Monika Szczygielska i Marcin Gola (Turcja).
W 2003 roku sekcja podjęła współpracę z Ludowym Uczniowskim Klubem Sportowym Zabrzeg i brała udział w zawodach lekkoatletycznych organizowanych przez Polski Związek Lekkiej Atletyki. Prezesem i jednocześnie Trenerem był Henryk Puzoń urodził się 25 lipca 1954 roku. Już od dzieciństwa, ukazywał swoje zainteresowanie sportem i turystyką. Tak po ukończeniu zabrzeskiej szkoły kontynuował swoje hobby w szkole średniej, aby ostatecznie ukończyć studia na AWF w Katowicach. Został nauczycielem w Szkole w Zabrzegu, gdzie pracował do ostatnich dni swego życia. Swoją pracą przyciągał rzesze młodzieży do uprawiania sportu, zwłaszcza lekkiej atletyki, którą sam trenował i uczestniczył w różnego typu zawodach lekkoatletycznych, a także w maratonach i biegach ulicznych na terenie całego kraju. Pod jego wodzą uczniowie tejże szkoły zdobywali laury w każdej dyscyplinie sportu, zawdzięczając swoje sukcesy ciężkim i wymagającym lekcjom wf z Henrykiem. Urozmaiceniem zajęć szkolnych były częste wycieczki, obozy sportowo-rekreacyjne na Mazurach, w górach, a od 2004 roku zgrupowanie w ramach programu PZLA „Sportowe Wakacje” oraz inne, które Henryk Puzoń organizował. Utrzymywał bardzo dobre kontakty z młodzieżą i chciał aby poprzez sport odnalazła swoje powołanie.
Postanowił więc utworzyć LUKS Zabrzeg, w którym mieli gromadzić się przyszli lekkoatleci. Już po roku działania tej organizacji, dzięki sukcesom Jego zawodników klub znany był na całym Śląsku. Pełnił w nim dwie funkcje: trenera i prezesa, z którego tytułu słynął, gdyż wcześniej sprawował także władzę w klubie piłkarskim LKS Sokół Zabrzeg. Wraz z rozpoczęciem pracy zawodowej, swój wolny czas poświęcał dzieciom i młodzieży na pozalekcyjnych zajęcia wf, a także na organizowaniu zawodów sportowych (lekkoatletycznych, biegów przełajowych, piłki nożnej, siatkówki, gimnastyki artystycznej), po to, by młodzi ludzie poznali sport od wewnątrz, by poczuli jego smak i podążali za nim. W 2004 roku wraz z ks. Robertem Samselem rozpoczął coroczne zawody lekkoatletyczne dla służby liturgicznej. Swoje zaangażowanie w tą imprezę potwierdzał wspaniałą organizacją i poświęceniem. 11 września 2006 roku na popołudniowych zajęciach szkolnych wybiegł jak zazwyczaj z grupą młodzieży na rozgrzewkę, pobiegł i już nie powrócił. Pogrzeb śp. Henryka był wielką manifestacją młodzieży, dzieci, mieszkańców okolic, i przyjaciół z całej Polski. „W dobrych zawodach uczestniczyłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem…”. Tymi słowami żegnał Henryka Jego przyjaciel - ks. Robert Samsel.
Niech te zawody będą podziękowaniem za całe Jego życie w pełni wykorzystane w poczuciu ducha sportu i niech spełni się jego marzenie: bieg koroną Jeziora Goczałkowickiego. Oprócz Henryka Puzonia szkolenie w LUKS-ie prowadzili również: Jan Kobędza, Dariusz Janko oraz od 2010 roku Wioleta Homa. W barwach LUKSU Zabrzeg zawodnicy zdobyli liczne sukcesy: Marcin Londzin III miejsce na 400m w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Krakowie (2009), Marcin Durkalec II miejsce na 2000m w Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych w Spale (2010) oraz III miejsce na OOM w biegach przełajowych w Chorzowie (2010), sztafeta 4x100m dziewczyn: Karolina Głupczyk, Paulina Kozioł, Oliwia Kwaśniak, Justyna Surowiecka III miejsce na Mistrzostwach Polski Młodzików w Radomiu (2013), Bartosz Jarczok I miejsce na 2000m w Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych w Spale (2016), II miejsce na OOM w biegach przełajowych w Żaganiu (2016), II miejsce na OOM w biegu na 3000m we Wrocławiu (2016), XII miejsce na Mistrzostwach Europy U18 w biegu na 3000m (Tbilisi), Rafał Pająk II miejsce w Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych w Spale (2016), I miejsce na OOM w biegu na 200m oraz II miejsce w biegu na 100m we Wrocławiu (2016), III miejsce na Mistrzostwach Europy U18 w sztafecie szwedzkiej (zmiana 200m) (Tbilisi).
W grudniu 2016 roku LUKS Zabrzeg zakończył swoją działalność, a od stycznia 2017 roku zawodnicy LUKS Zabrzeg zaczęli reprezentować barwy Miejskiego Klubu Sportowego Czechowice-Dziedzice.
W 1953 roku sekcja liczyła 39 członków. W roku tym, na mistrzostwach powiatowych Komitetu Kultury Fizycznej w Bielsku nasi zawodnicy zajęli następujące miejsca: Rodak - w biegu na 100m- I miejsce Jadwiga Staszek - w pchnięciu kulą- I miejsce Kukucz - w pchnięciu kulą - I miejsce Kukucz - w skok wzwyż -II miejsce W zawodach organizowanych przez Radę Okręgową w Katowicach, juniorzy spisali się bardzo dobrze, zawodniczka Staszek w rzucie granatem zajęła I miejsce. Wątroba - w biegu na 800 m – III miejsce i w biegu na 1000 m - IV miejsce. Indeka - w biegu na 1000 m - V miejsce. Na szczeblu Powiatowego Komitetu Kultury Fizycznej w Bielsku w mistrzostwach juniorów, nasi zawodnicy zajęli następujące miejsca: Indeka - w biegu na 100 m -I miejsce Wątroba - w biegu na 100 m –II miejsce Wilczek - w skoku wzwyż -II miejsce Cieślik - w biegu na 100 m - II miejsce Sekcją lekkoatletyczną kierowali znani szkoleniowcy Zofia Malec-Stryczek oraz były reprezentant Śląska Antoni Mizera. Sekcja zawiesiła swoją działalność ze względu na brak zainteresowania młodzieży tą dyscypliną sportu.