KAJAKARSTWO > Historia | Trenerzy | Zawodnicy | Sukcesy | Galeria | Treningi | Oferta Współpracy | Kalendarz Imprez
HISTORIA SEKCJI
Początki kajakarstwa w Czechowicach–Dziedzicach sięgają lat 30-tych XX wieku. Pierwsze wzmianki dotyczą pokazów kajakarskich na stawie Kopalniok zorganizowanych z okazji Święta Morza w 1935, w których uczestniczyli działający przy Lidze Morskiej zawodnicy. Pierwszym kajakiem w Czechowicach była zbudowana z desek łódka z dnem pokrytym asfaltem. Jej twórcami byli Leopold Grzywacz, Roman Gorczyca i Władysław Hereda. Pierwszy klub z sekcją kajakarstwa pod nazwą KS Górnik Czechowice został założony w 1937, po II wojnie światowej reaktywowany we wrześniu 1945, kiedy to powołano już wielosekcyjny klub sportowy. Klub przez wiele lat był wspierany i finansowany przez pobliską Kopalnię Silesia, a większość zawodników pracowało na etatach w zakładzie górniczym.
Pierwszym w historii klubu mistrzem Polski został Emil Folwarczny w 1947, a pierwszy medal na międzynarodowej imprezie wywalczyła Barbara Cholewa w 1965 w Snagov na Mistrzostwach Europy Juniorów. Pierwszym olimpijczykiem w historii klubu był Ewald Janusz na Olimpiadzie w Meksyku w 1968. W latach 1979, 1980 i 1981 zawodnicy Górnika byli drużynowymi Mistrzami Polski. W swojej ponad 70-letniej historii kajakarstwa zawodnicy z Czechowic-Dziedzic zdobyli ponad 1000 medali Mistrzostw Polski, ponad 100 medali Mistrzostw Świata i Europy oraz 5 medali olimpijskich dzięki zawodnikom:
Marek Dopierała – Igrzyska Olimpijskie w Seulu 1988 r., srebrny i brązowy medal,
Grzegorz Kotowicz – IO w Barcelonie 1992 r., brązowy medal oraz IO w Sydney 2000 r., brązowy medal (Atlanta 1996 r.)
Marek Witkowski – Igrzyska w Sydney 2000 r., brązowy medal (Atlanta 1996 r.)
Ponadto, podczas Igrzysk Olimpijskich wystartowali także inni zawodnicy czechowickiego klubu:
Ewa Wojtaszek-Wisła, Moskwa 1980r,
Marek Wisła, Moskwa 1980 r.,
Jan Pinczura, Moskwa 1980 r., Seul 1988 r.,
Marcin Grzybowski, Pekin 2008 r., Londyn 2012 r.,
Andrzej Jezierski, Londyn 2012 r. (w barwach Irlandii).
Od lat 90-tych, po zmianach systemowych Klub borykał się z problemami finansowymi. Wybitni zawodnicy tj. Grzegorz Kotowicz, Marek Witkowski, Marcin Grzybowski, Andrzej Jezierski byli zmuszeni do zmiany barw klubowych . W lutym 1999 Górnik Czechowice zawiesza działalność , w marcu założone zostaje Stowarzyszenie Wspierające Rekreację i Sporty Wodne które przejmuje szkolenie zawodników i z czystym kontem finansowym rozpoczyna działalność którą kończy w lutym 2010 roku .W marcu 2010 K.S. Górnik ponownie rozpoczyna działalność sportową do 2012 roku , zarząd Górnika Czechowice podejmuje uchwałę o sprzedaży obiektów oraz sprzętu sportowego Szczęśliwie, znaleźli się fascynaci kajakarstwa, którzy postanowili kontynuować tradycję w Czechowicach-Dziedzicach i rozszerzyli w 2012 roku działalność Miejskiego Klubu Sportowego o sekcję kajakarstwa . 2013 rok MKS korzysta głównie z dotacji gminnych oraz pomocy nielicznych małych sponsorów i przyjaciół kajakarstwa z terenu Gminy. W 2013 roku wypracowano strategię rozwoju sportu w gminie Czechowice-Dziedzice, w której kajakarstwo ze względu na wieloletnie tradycje i sukcesy tej dyscypliny sportu ma pełnić istotną rolę w promocji naszego miasta i regionu. Pomimo niskich nakładów i braku odpowiedniej bazy sportowej zawodnicy MKS Czechowice-Dziedzice zdobywają medale Mistrzostw Polski i Śląska.
Ważna data w historii Czechowickiego MKS to 31 maj 2017 . Wniosek złożony przez Gminę Czechowice-Dziedzice do Ministerstwo Sportu i Turystyki o dofinansowanie budowy zaplecza kajakowego został zaopiniowany pozytywnie. Z dniem 23.10 NASTĄPIŁO PRZEKAZANIE PLACU BUDOWY FIRMIE HB-UNIBUD SA INWESTYCJA BUDOWLANA ZOSTAŁA ROZPOCZĘTA
Miejski Klub Sportowy Czechowice-Dziedzice – sekcja kajakarstwa obecnie zrzesza blisko 50 zawodników i zawodniczek w różnych kategoriach wiekowych oraz młodych, ambitnych, utytułowanych, byłych zawodników, a obecnie trenerów – którzy tworzą profesjonalny, z ciekawą perspektywą klub kajakowy.