We wtorek 8 października, w Szkole Podstawowej nr 3 w Ligocie, odbyło się oficjalne otwarcie Ośrodka Szkolenia Polskiego Związku Tenisa Stołowego w Czechowicach-Dziedzicach.
Ośrodek został utworzony w ramach Miejskiego Klubu Sportowego. To jeden z zaledwie ośmiu takich ośrodków w skali całego kraju, szkolących młodych tenisistów stołowych, a powstałych pod patronatem Polskiego Związku Tenisa Stołowego. Znalezienie się w tak wąskim, elitarnym gronie, to wielkie wyróżnienie dla całej gminy, Miejskiego Klubu Sportowego oraz szkoły w Ligocie, w której prężnie działa i rozwija się sekcja tenisa stołowego MKS.
Jednym z kluczowych warunków przystąpienia do konkursu, w ramach którego PZTS wyłonił osiem gmin, gdzie zostaną utworzone Ośrodki Szkolenia, było udokumentowane, wieloletnie i stabilne wsparcie samorządu terytorialnego, współpraca z placówką oświatową, wysokie kwalifikacje trenerskie oraz sukcesy na arenie krajowej. Wszystkie te warunki spełnia sekcja tenisa stołowego MKS Czechowice-Dziedzice, działająca przy Szkole Podstawowej nr 3 w Ligocie.
Zgromadzonych na uroczystości otwarcia ośrodka gości przywitał dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Paweł Łękawa, który krótko przybliżył ideę powołania Ośrodków Szkolenia PZTS. Następnie głos zabrał Burmistrz Marian Błachut, który z jednej strony serdecznie gratulował trenerom oraz młodym tenisistom, a z drugiej – życząc kolejnych sukcesów – deklarował dalsze wsparcie gminy dla wspaniale rozwijającego się w naszej gminie tenisa stołowego.
W imieniu PZTS przemawiał Jerzy Grycan – trener klasy mistrzowskiej w tenisie stołowym, autor Narodowego Programu Rozwoju Tenisa Stołowego i zarazem koordynator Ośrodków Szkolenia Tenisa Stołowego w Polsce, który przez ponad 20 lat pracował jako trener kadr narodowych Polski i Australii, trenując najlepszych polskich tenisistów – Andrzeja Grubbę i Lucjana Błaszczyka. Przedstawiciel PZTS chwalił współpracę pomiędzy klubem, szkołą oraz władzami gminy. Trener Grycan kilkukrotnie podkreślił, że Czechowice-Dziedzice, a zwłaszcza osiągający coraz większe sukcesy młodzi sportowcy oraz ich trenerzy, zapracowali sobie na ten ośrodek.
W imieniu samego klubu wystąpili wiceprezes MKS Paweł Mazur oraz trener koordynator Tomasz Szary. Obaj zgodnie podkreślali zaangażowanie rodziców, zawodników, dyrekcji szkoły, trenerów oraz władz gminy w sukces, jakim niewątpliwie jest powołanie Ośrodka Szkolenia PZTS właśnie w ramach czechowickiego MKS. Uroczystość zakończyła się niezwykłym pokazem umiejętności w wykonaniu utalentowanych i zarazem świetnie wyszkolonych zawodników klubu.
***
Program Rozwoju Ośrodków Tenisa Stołowego w Polsce
W wyniku konkursu na dofinansowanie szkolenia młodzieży w ośrodkach tenisa stołowego, posiadających wsparcie jednostek samorządu terytorialnego, tylko osiem klubów otrzymało status ośrodków PZTS w Polsce. Są to kluby z wieloletnią tradycją, posiadające również zespoły seniorskie w najwyższych klasach rozgrywkowych, takich jak: Superliga Mężczyzn, Ekstraklasa i I Liga kobiet. Działają one w takich miastach jak: Kraków, Toruń, Grodzisk Mazowiecki, Luboń, Jarosław, Białystok i Ostróda. Tym bardziej cieszy fakt, że w tym gronie znalazł się również MKS Czechowice-Dziedzice. Od 1 września 2019 w czechowickim ośrodku mieszkają i trenują zawodnicy z województwa śląskiego i małopolskiego.
Warunki które musiał spełnić każdy ośrodek:
Dlaczego wybrano właśnie Czechowice-Dziedzice?
– Od kilku lat jesteśmy dynamicznie rozwijającym się miejscem na tenisowej mapie kraju. Szkoleni przez nas od podstaw zawodnicy zdominowali województwo śląskie w kategoriach młodzieżowych. Nasi wychowankowie co roku zdobywają medale Mistrzostw Polski. Szkolenie jest prowadzone przez doświadczony i ambitny zespół trenerski, który ciągle podnosi swoje kwalifikacje poprzez uczestnictwo w szkoleniach – mówi trener koordynator czechowickich tenisistów stołowych Tomasz Szary – Posiadamy bardzo dobre warunki treningowe dla zawodników – odpowiedni sprzęt, hala sportowa, możliwość łączenia treningu sportowego z nauką szkolną.
Jakie możliwości daje utworzenie ośrodka?